Gizli Düşman – Agatha Christie

Agatha Christie'nin ikinci kitabı

Gizli Düşman ilk kez 1922’de yayınlandı ve Agatha Christie’nin ikinci kitabı. Tommy ve Tuppence, her ikisi de yirmili yaşlarında, birinci dünya Savaşı’ndan sonra tanışan:   modern görünümlü bir çift.

“7 Mayıs 1915’te gerçekleşen bir olayda iki torpil tarafından vurulduktan sonra bir gemi  hızla batar. Gemide, bilinmeyen bir adam gizli bir belgeye sahip bir paketi genç bir kadına verir ve bu belgeyi el ile Amerikan Büyükelçisine teslim etmesini söyler.”

Olaydan Dört yıl sonra, Tuppence Cowley, Dover Street metro istasyonunda eski arkadaşı Tommy Beresford’la karşılaşırlar.

 Dünya Savaşı yeni bitmiştir ve her ikisi de işsizdir. Tuppence’nin kendi işini kurma fikri vardır ve Tommy’de buna uyar. Doğru fiyat için her işi yapabileceklerini beyan ederek gazeteye bir ilan vermeye karar verirler.  Bu basit hareket, onları İngiliz hükümetinin istikrarı için ölümcül olacak belgelerin yerini bilen, kayıp bir kız avına ve uluslararası bir entrika yuvasına sürükler.

“Beş parasız genç Tommy ile güzel Tuppence, heyecanlı bir yaşam özlemi içinde Genç Maceracılar Ortaklığı adında bir şirket kurarlar. Artık hem sevdikleri hem de para kazanacakları bir işte maceraya atılmaya hazırdırlar.
Ne var ki iki arkadaş, gizemli Bay Whittington adına giriştikleri ilk işte kendilerini korkunç bir komplonun ortasında bulurlar. Acemi ama cesur ortaklar, acımasız Boris’in oyunlarına gelip bir batağın içine çekileceklerini akıllarının ucundan bile geçirmezler.
Her şeyin göründüğünden farklı anlamlar ifade ettiği bu işte acaba gerçek neydi?
Agatha Christie’nin yarattığı Tommy ve Tuppence karakterlerinin bu ilk romanı, Çarlık Rusya’sı dönemindeki uluslararası entrika- ları, cinayetleri ve gerilimi anlatan muhteşem bir eser…”

Gizli Düşman (The Secret Adversary)

Gizli Düşman (The Secret Adversary) , Agatha Christie tarafından  Ölüm Sessiz Geldi‘den sonra yayınlanan ikinci eseridir. Bu romanda Agatha Christie, okuyucuları maceracı çift Tommy ve Tuppence ile tanıştırıyor. Gizli Düşmanın yanı sıra, her ikisi de diğer üç romanda (N veya M? 1941, Başparmaklarımın Altını Almasıyla, 1968 ve Kaderin Postern’i, 1973) ve kısa öyküler koleksiyonunda, Suçtaki Ortaklar (1929) görünecek. Aslen 1923-1924 yılları arasında yayınlandı.

Aslında, hikaye, belki de, bugünün bakış açısına göre biraz saf ve çocuksu. Cok akici ve sürükleyici bir kitap. Bir gecede bile bitrirebilirsiniz. Dedektif bir romandan daha çok gizem, macera tarzı bir kitaptır. Ayrıca son derece esprili bazı unutulmaz anlar var kitapta. Tommy ve Tuppence’in Bayan Marple ve Poirot’tan daha karmaşık bir karaktere sahip olduklarını, belli bir anlamda çok daha basit ve aşırı kalıplaşmış olduklarını belirtmek gerekir. Ayrıca, yıllar geçtikçe, Tommy ve Tuppence yaşlanır, Bayan Marple ve Poirot’un romanlarında durum böyle değildir.

[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]

Görüşleriniz bizim için önemlidir.