Henri Charriére – Banko

Özgürlüğün ilk adımları

Henri Charriére – Banko

Çürümüşlük yolunun üstesinden gelen, özgürlüğe kavuşan Kelebek, cehennemden kurtulduktan sonra yaşadıklarını ikinci kitabı olan “Banko” ile aktarıyor macera severlere.

Kürek cehenneminden kurtulan Enrique, özgürlüğün ilk adımlarını atarken yanında bir de arkadaşı Picolino var. Ancak arkadaşı felçli ve konuşamıyor. Kelebeğin ilk hedefi arkadaşının düzgün bakılabileceği bir hastane bulmak. Arkadaşına olan görevini yerine getirdikten sonra ( ki bırakıp da gidebilir aslında. Herhangi bir bağı bulunmuyor bu kişiyle, kendi vicdanından başka) başlıyor asıl macera.

Bir süre altın madenlerinde çalışıyor. Bu arada çalışarak çok para biriktiremeyeceğini düşünüyor ve altınları çalabilmek için kafasından planlar kuruyor. Çünkü intikamını alabilmek için çok paraya ihtiyaç olacak. Ancak eski kürek mahkumu arkadaşlarını zor durumda bırakmamak için vazgeçiyor bu sevdadan. Tası tarağı toplayıp ayrılıyor madenlerden.

“Kart köpekbalıkları geldiler bile

Hissettiler insan vücudunu

Biri ısırıyor elma gibi kolunu

Öteki gövdesini.

Kim daha çevik, daha ustaysa çabuk.

Elveda mahkum, yaşasın Hukuk!”

Barbut JoJo ile tanışacak ve beraber çalışacaklar. Bu sefer de sorun şu ki şimdiye kadar Barbut Jojo’nun ortaklarından sağ kalan olmamış. Buradan da yırtacak Kelebek tabi.

İlk kitabı okuyanlar bilir. Kelebek şanssız olduğu kadar da şanslıdır aslında. Tabi bunda ona yardım eden insanların payı çok büyük. Güney Amerikalılar çok seviyor kelebeği.

Hikaye o kadar akıcı ki içinde kaybolacak ve farkında olmadan herşeyi bulacaksınız. Banka soygunu mu dersin, ihtilal mi , ihtiras mi yoksa intikam mı? Her şey…

  Henri Charriére-  Banko

Rita – “Vera Cruz”

Otel Vera-Cruz kahramanımız için dönüm noktası. Burada hücrelerde geçirdiği zamanlarda hayalini kurduğu, her ayrıntısına kadar tanıdığı, “güzel prensesim” dediği o kadınla tanışacak. İlk karşılaşmaları ama kelebek onu herşeyiyle tanıyor. Tam hayalindeki gibi. Güzel Rita ile bir yuva kuracak kelebek.

Tamda “oh be!” işler yoluna girdi, Kelebek zengin oldu derken ihtilal ile kararan hayatlar. Aşık da olacak kelebek, yeni bir hayat da kuracak. Hatta en büyük yaşama sebebi olan intikamından vazgeçecek.

Yaşayarak en büyük intikamı alacak. Hayatta kaldığı yetmez gibi bir de yaşadıklarını “yaşatılanları – çürümüşlüğü” kitap haline getirip tüm dünyaya anlatacak.

Babasını arayacak, kardeşleriyle yeniden tanışacak. Ben de buradan kelebeğe seslenmek istiyorum:

– Dokuz, Kelebek! Bir kerecik olsun şu yozlaşmış hayatta bankoyu kazandın! Topla, koçum! Senin için mutluyum.

“Kelebek” ve devamı niteliğindeki “Banko” kesinlikle okunması gereken destansı bir yaşam öyküsü. Bu kitapları okurken bazen üzülecek, bazen sevinecek bazende içinizden bağırmak, haykırmak gelecek. Bir yerlere bir şeylere isyan edeceksiniz.

Kelebek ne yapacak peki?  O kadar yaşam isteği ile dolu ki hiçbir şey onu yolundan döndüremeyecek.

henri charriere
kelebek ve banko

Bir kelebeğin dönüşü

Kelebek macera adamı asla yerinde durmaz. Kitabından kazandığı bankoyu POPSY-POP adlı yaptığı film ile kaybediyor.

Henri Charriére – Banko

Kitabın sonunda şöyle diyor Henri Charriére :

” – Yazar, senaryocu, oyuncu bir kere daha kazanma ya da kaybetme keyfini tatmak, büyük heyecanlar duymak içindi bu. Heyecanları bol bol duydum, ama bu kez talihim yoktu. Bankoyu kaybettim.

Neyse ki oynanacak başka bankolar var. Kuşkusuz, bir gün esaslı bir fırsat yakalayacağım yeniden. Hangisi mi? Önemi yok, hayat öyle güzel ki!

Hoşçakalın – Papillon.”

Yazarın ilk kitabını, maceranın başlangıcını okumak için tıklayınız.

Bu arada unutmadan bu muhteşem hikaye biri 1973 yapımı diğeri ise 2017 (2018) olmak üzere iki defa beyaz perdeye aktarılmıştır. Filmin ismi PAPİLLON. İzlemenizi tavsiye ederim.

[Toplam: 5   Ortalama: 5/5]

Görüşleriniz bizim için önemlidir.