İlkokulda Okutulabilecek Kitaplar

İlkokulda Okutulabilecek Kitaplar (8-11 Yaş Grubu Kitap Önerileri)

Son günlerde çocuk kitaplarında rastlanan olumsuz durumlar anne-baba ve öğretmenlerin kitap alırken seçici olması gerektiğinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Bu yazımda sizlere ilkokulda okutulabilecek kitaplar hakkında  yardımcı olmaya çalışacağım.

Sınıfımda önce kendi okuduğum, sonra öğrencilerin de severek okudukları kitaplardan bahsedeceğim. Kitaplarımız genellikle 8-11 yaş arasındaki çocuklara hitap etmektedir.

Arkadaşım Dede – Sulhi DÖLEK

arkadasim dede
Arkadaşım Dede

Yaşlı bir adamın küçük bir çocuk ile birlikte otobüs yolculuğu macerasını anlatan kitap, çocukların çok dikkatini çekti. Kitapta hem çocuklara hem ailelere önemli mesajlar vardı. Hem anne babaların hem de çocukların birlikte okuyabilecekleri bir kitap olan Arkadaşım Dede, sadece otobüste yaşanan olaylardan ibaret değil. Anne babası ayrı olan kahramanımız , annesinin yanından babasının yanına seyahat edecektir. Annesi onu kızının yanında kalan ama biraz da gelinin yanına gitmek isteyen yaşlı adama emanet eder. Adamın çocuk ile arasındaki ilişki ise sözlere sığdırılamayacak kadar derin olur. Bir taraftan adam ile çocuk arasındaki hikaye diğer taraftan babasını görme heyecanı ve annesinden ayrılma hüznünü bir arada yaşayan çocuğun duyguları okuyucuyu kendine çeker. Çocukların empati duygularını geliştirmeleri açısından güzel bir eser. (Bence mutlaka anne babalar da okumalı)

Kaçak Köpek Biber – Miyase SERTBARUT

Küçük Köpek Biber
Kaçak Köpek Biber

Çocukların severek okudukları bir diğer kitap Kaçak Köpek Biber oldu. Kitabımızda bir polis köpeğinin kaçarak sokak köpekleri arasına katılması ve yaşadıkları maceralar anlatılmaktadır. Çocukların bu tarz kahramanlara duyduğu ilgiyi anlatmaya gerek yok. Güvenle alıp okutabilirsiniz. Bu kitap okuma alışkanlığı kazanmalarına yardımcı olacaktır. Cesur ama özgürlükçü köpeğimiz Biber’in kahramanlığını ve kaçış hikayesini çok beğeneceksiniz.

Ökkeş Serisi – Muzaffer İzgü

10 kitaptan oluşan Ökkeş serisini geçen sene sınıfıma aldım. Öğrencilerimle birlikte severek okuduk. Bitirdiğimizde Ökkeş’in macerası hakkında sohbet ettik. Seri tamamlandığında Ökkeş artık bizden biriydi.

1-Ökkeş Lunaparkta
2-Ökkeş Kurt Avında
3-Ökkeş Balık Avında
4-Ökkeş Kapıcı
5-Ökkeş İşportacı
6-Ökkeş Bahçıvan
7-Ökkeş Otoparkta
8-Ökkeş Maçta
9-Ökkeş Dolmuşçu
10-Ökkeş Denizde

Ökkeş kimdir?

Ökkeş annesini kaybetmiş babası ve babaannesi ile köyde yaşayan saf yaramaz macera dolu bir çocuktur. Her dizisi birbirinden güzel olan Ökkeş’in maceraları çocukları peşinden sürüklemeye devam ediyor.  Bir çırpıda okunur olması, konu bütünlüğü, verdiği dersler, yeri geldiğinde yüzümüzü gülümseten komiklikler ile çocuklara okumayı sevdirecek bir dizidir.

İlkokulda okutulabilecek kitaplardan bir tanesi de Küçük Erkekler.

 Küçük Erkekler – Louisa May Alcott

kucuk erkekler
Küçük Erkekler

Küçük Erkekler, Dünya Çocuk Klasikleri arasındadır.

Bir karı kocanın birlikte açtıkları okulda kendi çocukları, yeğenleri ve hakkında bilgi sahibi oldukları çocukları bir araya getirerek oluşturdukları, küçük sevimli ev tadında bir okulu ve o okuldaki yaşantıyı anlatan bu kitap kesinlikle okunmaya değer bir kitap.

Küçük Erkekler ile eğitimin ve öğretimin sevgi üzerine kurulduğunda ve üretime dayalı, yaparak yaşayarak öğrenildiğinde kalıcı ve güzel sonuçlar elde edileceğini anlatan öykülere yer verilmiş. Okuldaki her çocuğun ayrı bir karakteri var ve her karakter üzerinden bize verilen bir ders mevcut. Genellikle olumsuz bir olay üzerinden sevgi ve ilgiyle olumlu davranışlara yönelen çocukların hikayesi bu. Merhamet, çalışkanlık, dürüstlük, sevgi ve arkadaşlık bağları gibi değerlerin çocuk gözüyle anlatılıyor olması okuyucu olan çocuğa artı değerler katacaktır. İsmine aldanıp erkek çocuklarına hitap eden veya sadece erkek çocuklarından bahseden bir kitap olduğunu düşünmeyin lütfen. Ailecek okuyabileceğiniz ve çok ders çıkaracağınız bir eser.  Kitaplığınızda yer vermenizi tavsiye derim.  Kitap detayı için tıklayınız.

Küçük Prens (Little Prince)

Küçük Prens kendi galaksisinde, kendi dünyasında tek bir gül ile yaşayan bir Küçük Prens’in başka galaksileri gezmek için tek gülünü tek başına bırakıp yolculuk yapmasını anlatır. Ancak bu yolculuk esnasında vurgulamak istediği şey ‘büyümek’tir. İnsanların yaş aldıkça, büyüdükçe insani ve temel değerlerden uzaklaşmalarını, hatta yozlaşmalarını masum  prens’in gözlerinden bize aktarır.

küçük prens
Küçük Prens

Küçük Prens’in yazarı Antoine de Saint-Exupery aslında bir pilot. Küçük Prens kitabında yer verdiği pek çok ayrıntı aslında kendi hayatındaki pek çok şeyin bir izdüşümü. Çocuk kitabı olarak bilinse de kitap aslında yetişkinler için yazılmış. Yani Küçük Prens aslında ‘büyükler için yazılmış küçük roman’lardan biri.

Ayrıca hikaye sinemaya da uyarlanmıştır. Küçük Prens animasyon filmini de izlemenizi tavsiye ediyorum.

Kitaptaki resimler, bizzat yazar tarafından suluboya ile çizilmiş. 

Kitabın detaylı anlatım ve yorumu için tıklayınız.

İlkokulda okutulabilecek kitaplar ile ilgili tavsiyelerin devamı gelecek…

[Toplam: 16   Ortalama: 5/5]

Görüşleriniz bizim için önemlidir.