J. K. Rowling – Harry Potter Serisi

J. K. Rowling – Harry Potter Serisi

J. K. Rowling

Seri hakkında konuşmaya başlamadan önce, maceranın başlangıcı olan ilk kitap ve diğerleri için her ne kadar çocuk kitabı denilse de aslında içinde hayatın tüm yönlerini ve gizemini bulabilirsiniz. Her yaştan insanın okuyabileceği bir kitap ve seri olduğunu özellikle belirteyim. 

Fantastik dünyayı sevmeyenlerin bile tutkunu olabileceği çok keyifli bir yapıt.  Bu dünyaya girmek alışmak, okumak emin olun muhteşem.  J. K. Rowling’e çok teşekkür ediyorum hayal gücüne hayranım…  

DİKKAT!

Her ne kadar çok fazla içeriğe girmemeye ve sürprizleri bozmadan sizlere seriyi tanıtmaya ve anlatmaya, yorumlarımı paylaşmaya çalışsamda, kitapları hiç okumayanlar için SPOİLER içerebileceğini unutmayın.

Harry Potter ve Felsefe Taşı (1. Kitap)

Harry Potter ve Felsefe Taşı, 1997 yılında piyasaya çıkmıştır. Hiç bitmesini istemeyeceğiniz ama bir çırpıda biten bir kitap olacak.

Rowling, Serinin İlk kitabında Ne anlatıyor? 

Harry Potter ve Felsefe Taşı

Harry Potter’ın ailesi ağır ve şaibeli bir trafik kazasında ölmüştür. Öksüz ve yetim kalan Harry’nin sığınabileceği tek yer, arasının pek de iyi olmadığı teyzesinin yanıdır. Harry, tüm hayatı boyunca bu aile tarafından kötü davranışlarla büyütülür, çocukları ise tam bir baş belasıdır. Ancak  Harry’nin hayalleri ve yetenekleri günden güne su yüzüne çıkmaktadır. 

Harry Potter bu kitapta 11 yaşında normal insanlarla yaşayan bir çocuk. Teyzesi ve amcası onu hep dışlıyorlar. Bir gün Harry’in amcasının evine mektuplar gelir. Mektuplar büyücülük konusunda rakipsiz olan Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’ndan gelmiştir. Mr Dursley mektubu Harry’e ulaşmaması için elinden geleni yapar. Ama bir gün Hagrid adındaki saçı sakalına karışmış, iki üç insan büyülüğündeki dev adam çıkagelir. Harry mektubu bizzat o zaman okur ve Hagrid ile beraber Hogwarts Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na gitmeyi kabul eder ve okulun en ünlü kahramanı olur.  Satranç, sihir ve ayna bölümünü çok seveceksiniz. Bu bölümde o kadar heyecanlanacaksınız ki sayfaları yutarcasına okuyacaksınız. 

 Harry ailesinin şüpheli kazasını araştırmak ve muhataplarını cezalandırmak ister. 

Kitapta çok güzel bir dostluğu da şahit oluyoruz. Harry-HermioneRon’un daha karşılaştıkları ilk andan itibaren bu dostluğun sinyallerini alıyorsunuz. Dostluğun gerçekte ne olduğunu kitapta 11 yaşındaki çocuklardan öğreniyorsunuz. Albus Dumbledore kitaptaki doğru, yönlendiren, görmüş geçirmiş akıl konumunda. Hagrid başlı başına özgün bir karakter zaten. Profesör McGonagallSeverus SnapeNeville. Daha bir çok karakter ve hepsi ayrı bir boyut. 

“Harry, elleri titreyerek zarfı çevirince mor balmumundan bir mühür gördü; bir arma – koca bir ‘H’ harfinin çevresinde bir aslan, bir kartal, bir porsuk, bir de yılan.” 
HARRY POTTER sıradan bir çocuk olduğunu sanırken, bir baykuşun getirdiği mektupla yaşamı değişir: Başvurmadığı halde Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na kabul edilmiştir. Burada birbirinden ilginç dersler alır, iki arkadaşıyla birlikte maceradan maceraya koşar. Yaşayarak öğrendikleri sayesinde küçük yaşta becerikli bir büyücü olup çıkar.” 

Harry Potter ve Arkadaşları

Seri aynı zamanda filme de uyarlanmıştır.

 Harry Potter ve Felsefe Taşı, Chris Columbus tarafından yönetilen ve Warner BrosPictures tarafından dağıtılan 2001 yapımı fantezi filmidir. J. K. Rowling’in 1997 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan filmin senaryosu Steve Kloves tarafından yazılırken yapımcılığı David Heyman tarafından üstlenilmiştir.okursam.com

Harry Potter ve Sırlar Odası (2. Kitap) 

Harry yaz tatilinde arkadaşlarından hiç haber alamadığı için üzgündür ve odasından dışarı çıkmaması gerekir, odasında gördüğü ve sonralarında da karşısına çıkan sevimli ev cini dobby hogwars a gitmemesini söyler ve onu tehlikelerin beklediğini söyler ama Harry onu dinlemez ve ilginç olarak yine kendisini bir maceranın eşiğinde bulur… 
Ve pek çok gizemi de çözmesi gerekir, serinin ikinci kitabı bizi bu sefer farklı bir maceraya götürüyor ve düşmanının bir parçasını tanıma fırsatı yakalayan Harry Potter yeni bir maceraya kapıları açıyor. 

50 yıl sonra çözülen bir gizem…

Sırlar odasının açılması ve Harry’nin Tom Riddle ile karşılaşıp çarpıcı gerçeklerle yüz yüze gelişini ilgi ve heyecanla okuyacak ve yine kitabın nasıl bittiğini anlamayacaksınız,mutlaka okumalısınız. 

Harry Potter ve Sırlar Odası 

“Bir komplo var, Harry Potter. Bu yıl Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda dehşet verici şeyler yapmak için bir komplo.” 

Dursley’ler o yaz öylesine çekilmez olmuşlardır ki, 
Harry bir an önce okulu Hogwarts’a geri dönmek için can atmaktadır. Eşyalarını toplarken ortaya çıkan ev cini Dobby ise onu uyarır: Hogwarts’a dönerse, bir felaket olacaktır. Olur da: Sırlar Odası’nın açılmasıyla ortaya çıkan karanlık bir güç, Hogwarts’takileri taşa çevirmeye başlar. Harry, hayatını tehlikeye atarak, Oda’nın elli yıllık ölümcül gizemini çözmeye çalışır. Ve gerçekten de başına gelmedik felaket kalmaz.”  

 

okursam.com

Potter ve Azkaban Tutsağı (3. Kitap) 

Kötü Marge hala, balon olup havada uçmaya başladığında Harry, Hogwarstaki 3. yılı için yola koyulur. Hızır otobüsü ile yaptığı yolculuk onu Diagon yoluna getirir ve burada hapishane kaçkını Sirius Black’in kendisi için geldiğini öğrenir.  Böylece okuldaki yeni dönemi başlar. Okulda bir hipografe yaklaşma sanatını, şekil değiştirenleri hatta zamanda nasıl geri gideceklerini öğrenirler. Adı anılmaması gereken kişi kale duvarlarını içinde gezinirken ruh emiciler okulun üstünde uçmaya devam etmektedir ve Harry tüm bunlara karşı koymak zorundadır. 

Serinin üçüncü kitabı diğerleri kadar güzel ve hatta daha eğlenceli 

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

Kitabın başında en ufak bir olay kitabın sonunda büyük bir değişikliğe veya sonuca neden oluyor.  Kitabı asıl güzel yapan unsur kitaptaki kahramanların maceracı ruhu ve büyük çabalarıdır. Yazar bu kitabında da bunlardan hiç taviz vermemiş. Kitabın sonuç kısmı da çok etkileyici bir şekilde kaleme alınmış. 

“Mahsur kalmış cadıların ve büyücülerin acil durum taşıtı Hızır Otobüs’e hoş geldiniz. Asanızı tuttuğunuz elinizi uzatın, otobüse atlayın, sizi istediğiniz yere götürelim.” 

Sirius Black adında azılı bir katil, tüyler ürpertici Azkaban kalesinde tam on iki yıl boyunca tutsak kalmıştır. Tek lanetle on üç kişiyi birden öldüren Black’in, Karanlık Lord Voldemort’un hizmetkârı olduğuna kesin gözüyle bakılmaktadır. Bir yolunu bulup Azkaban’dan kaçan Black’in peşinde olduğu bir tek kişi vardır: Harry Potter. Harry, büyücülük okulunun sihirli duvarları arasındayken, arkadaşları ve öğretmenleriyle birlikteyken bile güvende değildir. Çünkü aralarında bir hain olabilir. okursam.com

J. K. Rowling – Potter ve Ateş Kadehi (4. Kitap) 

 Harry Potter ve Ateş Kadehi, J. K. Rowling tarafından yazılan Harry Potter serisinin dördüncü kitabıdır. İlk olarak 8 Temmuz 2000’de basılmıştır. Türkçeye ise 2001 yılında çevrilmiştir. Kitabın filmi 18 Eylül 2005’te vizyona girmiştir. 

Harry Potter’ın büyücülük okulundaki dördüncü yılında başından geçenleri anlatan Harry Potter ve Ateş Kadehi, dizinin önceki kitaplarında tanık olduğumuzdan hem çok daha eğlenceli, hem çok daha ürkütücü bir büyücülük dünyasının kapılarını açıyor. 
 
Hikaye öyle noktalarda kitleniyor ki çözülmesi imkansız düğümleri öyle güzel atmış ki bayan Rowling. Ancak çözerkende aynı yalın dilini hiç terk etmemiş. 

 Önemsiz ve korkak görünen insanların aslında ne kadar tehlikeli olabileceğini göreceksiniz. 

Tıpkı Kılkuyruk gibi…  

Harry Potter ve Ateş Kadehi

Voldemortun imdadına yetişip ona nasıl hayat verdiğini ve bundan sonraki kitaplarda Harry’nin başına nasıl çoraplar örüleceğini bayağı merak ettiriyor Mrs Rowling. 

Yaz tatilinde Weasley’lerle Quiddich dünya kupasına giden Harry gerçekten iyi vakit geçirir. Ancak final maçından sonra ölüm yiyenler ayaklanıp bir gösteri yaparlar. Harry her zamanki gibi olayların tam ortasındadır. 
Okul ise gitgide daha zorlaşmaktadır. Bu sene Quiddich maçları yoktur. Yerine Beaubatons ve Durmstrand okullarının da katıldığı Üç büyücü turnuvası yapılmaktadır. 
Yetkin bir büyücünün yaptığı dalavere sonucu kadehten Harry’nin de adı çıkar ve o da yarışmacı olur. Biri Harry’ nin ölmesini çok istemektedir ama kim? 

“Harry, istemediği halde, yaşı bile tutmadığı halde, kendini bu Turnuva’nın içinde buluyor. Oysa onun tek istediği, büyücülük standartları içinde olabildiğince “normal” bir yaşam sürmek, yeni büyüler öğrenerek kendini geliştirmek, Cho’yla ilgili hayaller kurmak, Ron ve Hermione’yle hoşça vakit geçirmek. Ancak, alnındaki yara izinin ikide bir acıması, korkunç olayların yaklaşmakta olduğunun habercisi…” 

okursam.com

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı (5. Kitap) 

 Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, J. K. Rowling’in yazdığı Harry Potter serisinin beşinci kitabıdır. İlk basımı 2003’te yapılmıştır. 

Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Harry potterın sıkı takipçileri olanların aklında cevapsız bir sürü önemli soru vardı  ve sanırım bunlardan en önemlisi de Voldemort,  Harry ile anne ve babasını neden öldürmeye çalışmıştı. Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda bunun cevabını çok açıklayıcı bir biçimde alıyoruz. 

Serinin en umutsuzlukla dolu kitabı. Ama Harry ve arkadaşları tüm bu olumsuzluklara karşı yine de ellerinden geldiği kadar savaşıyorlar. Hermione’nin keskin zekası ve Ron’un güven ve cesaret veren arkadaşlığı ile Harry bir çok sorunun üstesinden gelmeyi beceriyor. Ama yine de Harry’nin de engelleyemeyeceği ve ona acı veren olaylar oluyor. Harry Potter okurlarını gerçekten çok kötü bir sürpriz bekliyor önemli çok önemli bir kayıp… 

Kitap tam da şimdi ne olacak dediğimiz sırada sona eriyor. Rowling bununla son üç kitabın birbirine bağlı olaylar içerdiğinin ve satır aralarına daha çok dikkat etmemiz gerektiğinin sinyallerini veriyor. 

Yazarın en çok hoşuma giden yönü olayları ustalıkla birbirine zincirlemiş olması yani bir olayın sonucunun ya da olayın içinde geçen bir bilginin diğer bir olayda hem de hiç beklemediğimiz bir zamanda o olayın nedeni olarak karşımıza çıkması. 

Uzun olduğu için dua edeceğiniz bittiği için üzüleceğiniz bir kitap: Zümrüdüanka Yoldaşlığı 

 “Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’ndaki beşinci yılında Harry, hayatını cehenneme çeviren sihirli/sihirsiz pek çok şeyle başa çıkmak zorunda: Yaz tatilini yanlarında harcadığı aptal akrabaları; ergenlik çağının isyanları, heyecanları, korkuları; onun gösteriş düşkünü bir yalancı olduğunu düşünenler; okulun işleyişine burnunu sokan Sihir Bakanlığı; öncekileri mumla aratan yeni bir Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni; yine karşı karşıya geldiği Ruh Emici’ler ve Ölüm Yiyen’ler; varlığını her zamankinden çok hissettiren Voldemort; ağır dersler, zor sınavlar, acımasız cezalar; sürekli yinelenen bir kâbus ve acıyan yara izi; ona en yakın insanlardan birinin ölümü; beş yıl gecikmeyle öğrendiği bir gerçek…” 

okursam.com

J. K. Rowling – Potter ve Melez Prens (6. Kitap) 

Harry Potter ve Melez Prens

Harry Potter ve Melez Prens, J.K. Rowling’in yedi kitaplık Harry Potter serisinin altıncı kitabı. İlk yayımlanma tarihi 16 Temmuz 2005. 

Zümrüdüanka’ya kadar nabız giderek yükseliyor fakat Melez Prenste nabzımız sanki biraz daha durağan. Ancak, şaşırtıcı ve şok edici sürprizler yok mu? Var. 

Kitabı okuduğunuzda diğer Harry Potter kitaplarında olduğu gibi dostluğu, sadakati ve her zaman var olan iyi ve kötünün savaşını bulacaksınız. Bu sefer bir eklemesi daha var artık Harry’nin genç bir adam olarak hayatını nasıl yönlendirdiğini, herkese karşı savunduğunun ona nasıl acı ve ceza olarak geri döndüğünü, hatalarından aldığı dersleri nasıl kullandığını, doğru olanla kolay olan arasındaki seçimini ve kitaba adını veren Melez Prensin hainliğini… 

 

Rowling son kitabın bir öncesinde olayları hareketlendiriyor, hepimizin ilgisini uyanık tutuyor ve öyle bir yerde bırakıyor ki kendinize gelemiyorsunuz. 

“İşte orada, okulun tepesinde, gökte asılı duruyordu: o yılan dilli, parıl parıl parlayan yeşil kafatası; Ölüm Yiyen’lerin bir binaya girdiklerinde… birilerini öldürdüklerinde arkalarında bıraktıkları işaret… 
Büyücüler dünyasında devam eden karmaşa artık Muggle’ların dünyasını da etkilemeye başlamıştır. Harry Potter, Hogwarts’taki altıncı yılını Feci Yorucu Büyücülük Sınavlarına hazırlanarak geçireceğini düşünmektedir. Artık Quidditch takımının da kaptanıdır. Ancak Diagon Yolu’ndaki okul alışverişi sırasında DracoMalfoy’un bir şeyler çevirdiğini fark eder. LordVoldemort’un geçmişiyle ilgili pek çok bilinmeyen ortaya çıkarken bir yandan da Malfoy’un neyin peşinde olduğunu öğrenmeye çalışan Harry’yi yine zor günler beklemektedir.”

okursam.com

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları (7. Kitap) 

 Harry Potter ve Ölüm Yadigârları, J. K. Rowling’in yazdığı Harry Potter serisinin yedinci kitabı. İlk baskısı 21 Temmuz 2007 tarihinde yayımlanmış. 

Ölüm Yadigârları

Bu son kitapta her soru cevabını buluyor. Heyecanlandırıyor, şaşırtıyor, ağlatıyor ve tabi ki eğlendiriyor. Rowling çok güzel kurgulamış, herşey yerli yerine oturmuş.

Serinin bitmesi çok üzücü. Cesur, dürüst ve sevdikleri uğruna ölümü göze alabilen bir arkadaş. Kitap da var olan sadece sihir değil; sevgi ve fedakarlık olduğunu söyleyebilirim ve bu kitabı daha doğrusu tüm seriyi şiddetle tavsiye ederim 

Bütün düğümler bir bir bu kitapta çözülüyor. Rowling tam anlamıyla bir sona bağlamış açık kapı hiç kalmamış. 

Rowling, başarılı bir serinin sonu da başarılı bitiriyor.

“Bana Harry Potter’ı verin,” dedi Voldemort’un sesi, “kimseye zarar gelmesin. Bana Harry Potter’ı verin, okula dokunmayayım. Bana Harry Potter’ı verin, ödüllendirilin.”

Sihir dünyası savaşta! Karanlık Lord iyice güç kazanırken iyiler de boş durmuyor. Yedinci yılında Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na dönmeyen Harry Potter, Dumbledore’un ona bıraktığı görevi tamamlamaya çalışıyor. Yanında –her zamanki gibi– Ron ve Hermione’yle, bir yandan Voldemort’tan ve onun Ölüm Yiyen’lerinden kaçarken bir yandan da Hortkuluklar’ı yok etmek, Ölüm Yadigârları’nın sırrını keşfetmek zorunda olan Harry kendi geçmişiyle ilgili de pek çok şey öğreniyor. 

okursam.com

Harry Potter ve Lanetli Çocuk 

Tiyatro senaryosu olarak yazılmış bir kitapkurgusu diğer kitaplar gibi akıcı. Ancak yinede bu kitap serinin devam niteliğinde değil. İsteyen 8. kitap olarak düşünebilir ama ben düşünmiyorumRowling tarafından yazılmadığını özellikle belirtmeliyim. 

Özlediğiniz o fantastik dünyaya kısa bir süre içinde olsa geri dönebilmek için okumanızı tavsiye ederim. 
  
“Harry Potter olmak her zaman zordu. Sihir Bakanlığı’nın yorgun bir çalışanı, bir koca ve okul çağındaki üç çocuğun babası olan Harry için şimdi de kolay değil. 
  
Harry ait olduğu yerde durmayı reddeden bir geçmişle boğuşurken, en küçük oğlu Albus da istemediği bir aile mirasının yükünü omuzlarında taşımakta zorlanır. 
  
Geçmişle gelecek uğursuzca iç içe geçerken hem baba hem oğul tedirgin edici bir gerçeği, bazen karanlığın beklenmedik yerlerden geldiğini öğrenir.” 

Benim ile macera dolu bu yolculuğa çıktığınız için teşekkür ederim.

Fantastik türdeki diğer kitapları okumak için tıklayınız.

 
[Toplam: 7   Ortalama: 5/5]

J. K. Rowling – Harry Potter Serisi” için bir yorum

Görüşleriniz bizim için önemlidir.