JOHN VERDON – POLİSİYE SERİ (DAVE GURNEY SERİSİ)

John Verdon –  Polisiye Kitap Serisi (Dave Gurney Serisi )

john verdon
John Verdon

AKLINDAN BİR SAYI TUT (1. KİTAP)

Bir adam, posta kutusuna bırakılmış imzasız bir mektup alır. Mektupta şöyle yazmaktadır: “Aklından herhangi bir sayı tut – 1 ila 1000 arasında herhangi bir sayı.” Adam öylesine 658 sayısını tutar.  Not şöyle devam etmektedir: “Sırlarını nasıl bildiğimi göreceksin… küçük zarfı aç.”

“Aldıklarını geri vereceksin
Vermiş olduklarını aldığın zaman.
Biliyorum ne düşündüğünü,
Ne zaman uyuduğunu,
Nereye gittiğini,
Nereye gideceğini.
Seninle bir randevumuz var,
Bay 658.”

AKLINDAN BİR SAYI TUT
AKLINDAN BİR SAYI TUT

Sıradanlıklara meydan okuyan, anında başınızı döndürecek ve ilgi çekici karakterlerinin kalp atışlarını tüm gerçekliğiyle hissedeceğiniz bir kitap.  Aklından Bir Sayı Tut kolay kolay unutmayacağınız bir roman.

Dave Gurney isimli bir dedektifin gizemli maceralarını ele alan kitap tam bir dizi keyfi yaşatıyor. Polisiye kitap severlerin severek okuyacağını tahmin ediyorum. “Aklından Bir Sayı Tut” yazarın ilk okuduğum kitabıydı sonra sırasıyla bağlantılı olan diğer kitaplarını severek okudum. Katilinizden bir mektup geliyor ve aklınızdan bir sayı tutmanızı istiyor ve ek zarfı açtığınızda aklınızdan tuttuğunuz sayıyı görüyorsunuz. Devamında ise not olarak ne yaptığınızı ve ne yapacağınızı bildiğini söyleyen katilinizi bulmak hiç de kolay olmayacak. Olay örgüsünden bahsetmek istemiyorum. Okuyarak gizemi çözmeye çalışın. Akıcı ve etkileyici bir kitap. Okumaya başladığınızda elinizden bırakamayacaksınız.

Bu kitabını Gözlerini Sımsıkı Kapat ile devam ettiren John Verdon bence başarısını bu kitapta da devam ettiriyor. Kahramanımız yine Dave Gurney bu kez bambaşka bir olay  örgüsünün içinde bize merhaba diyor.

TÜRK SİNEMASININ UNUTULMAZ ESERLERİ

BAKALIM TÜRK EDEBİYATINDAN BEYAZ PERDEYE UYARLANAN ÖLÜMSÜZ YAPIMLARIN YAZARLARINI BULABİLECEK MİSİNİZ?

GÖZLERİNİ SIMSIKI KAPAT (2. KİTAP)

New York’un en gözde dedektifiyken, basının kendisine yakıştırdığı isimden hep rahatsız olmuştu: Süper Dedektif. Bir bulmacayla karşılaştığında, mutlaka çözmek isterdi. Gurney’e göre her bulmacanın çözümü için mutlaka bir ipucu vardı.

Peki ya bu sefer yoksa?

Düğün günü öldürülen bir gelin… Ve olaya tanıklık eden yüzlerce davetli. Cinayeti kimin işlediği ortada, herkes kendinden emin ama ya hepsi zekice bir illüzyonla yanıltılıyorsa… Cinayet silahı dahil birçok detayda sürpriz akıl oyunlarını gördüğünde, Gurney tam bir psikopatla karşı karşıya olduğunu anlar.

GÖZLERİNİ SIMSIKI KAPAT
GÖZLERİNİ SIMSIKI KAPAT

Gurney şeytanın bile aklına gelmeyecek yöntemleri, soruları ve keskin bakış açısıyla soruşturmaya bambaşka bir boyut kazandıracaktır. Kim daha zeki; Gurney mi,  yoksa müthiş bir illüzyondan ibaret katil mi? John Verdon’dan, akıl oyunlarının iç içe geçtiği, sıra dışı bir roman.

“Nitelikli bulmaca severler için paha biçilemez bir kitap.”
CNN.com

“Yine ilki kadar şaşkınlık verici bir olay ve yine dahice çözümler.”
PublishersWeekly

“John Verdon gizemli bir olayın akıl almaz örgüsünü işlerken hikayenin en beklenmedik anında ortaya çıkıveren, şeytani bir kurnazlığa sahip. Yazarın büyük ilgi gören AKLINDAN BİR SAYI TUT kitabından sonra beklediğinize değecek.”
Washington Post

 

Düğün günü öldürülen bir gelin. Sır dolu yaşamlar. İlginç deliller. Ve ünlü dedektifimiz Dave Gurney… Yine başarılı bir kitap ortaya koyan yazarımızın bu kitabını da okumanızı tavsiye ederim. Diğer kitapla olay bütünlüğü yok fakat yan hikaye olarak dedektifin hayatı da verildiği için kitapları birbirine bağlar nitelikte olmuş. Diğer kitapları okumayan kişi de bu kitaptan okumaya başlayabilir bence.

Aynı kategoride bulunan diğer kitaplara göz atmak ister misiniz?

ŞEYTANI UYANDIRMA (3. KİTAP)

Asla o karanlık odaya girme.
Sabaha çıkmak istiyorsan şeytanı uyandırma.

Hiçbir cinayet kusursuz değildir. Özellikle Dahi Dedektif Dave Gurney bir olaya müdahil olup hiç kimsenin göremediği detayları ortaya çıkardığında, çıkışı olmadığı düşünülen labirentin çıkışını ustalıkla bulduğunda…

ŞEYTANI UYANDIRMA

Gurney, bir seri katil üzerine belgesel hazırlayan genç bir kıza danışmanlık yapmayı kabul eder. On yıl önce yaşanan bu olaylarda kurbanların hepsi keskin bir nişancı tarafından zifiri karanlıkta, pahalı Mercedes arabalarını kullanırken, aynı açıdan ve noktadan kusursuz biçimde vurulmuş ve bedenlerinin yanına birer oyuncak hayvan bırakılmıştır. Asla aydınlatılamayan bu cinayetlerin üstüne bir perde çekilmiştir ve kimse bu perdeyi kaldırabilecek kadar cesaretli değildir. Tek bir kişi dışında.

Gurney’in, kimseye izini belli etmeyecek kadar dahiyane bir plan yapmış olan bu caniyle oynayabileceği tek bir oyun vardır. Ölüm oyunu: Kendini hedef göster, o sana gelsin.

“Zeki bir adamı karmaşık bulmacalar çözerken izlemek müthiş bir keyif. Gurney işte bu yönüyle farkını ortaya koyuyor.”
New York Times

“Her sayfada artan gerilimle, bir psikopatın iç dünyasının derinliklerine ineceksiniz.”
PublishersWeekly

“Şaşırtıcı bir son ve tam bir şaheser. Tırnaklarınızı kemirtecek kadar heyecan verici.” New York Journal of Books

JOHN VERDON : PETER PAN ÖLMELİ (4. KİTAP)

John Verdon ‘un şimdiye dek yazdığı bu en şaşırtıcı romanında, her olayı bulmaca çözer gibi ele alan Dave Gurney, polisin belirttiği şekilde işlenmesi imkansız olan bir cinayeti sıra dışı dehasıyla çözebilecek mi…

Varlıklı bir iş adamı, annesinin cenazesinde suikasta kurban gitmiştir. Suçlu bulunan karısı tutuklanır ve ömür boyu hapse mahkum edilir. Onun masum olduğuna inanan sürgündeki dedektif Hardwick, bu esrarı çözebilecek tek kişinin, Dahi Dedektif Dave Gurney’in kapısını çalar.

Suikastçının, bulunduğu noktadan hedefi vurabilmesinin imkansızlığı sadece Gurney’in dikkat edebileceği küçük bir ayrıntıydı.
Gurney, soruşturma için delilleri toplamaya başladıkça birbiri ardına tuhaflıklar olduğunu fark eder ve çok geçmeden tehlikeli bir adamın, sonucunda sadece ölüm olan şeytani hamleleriyle karşı karşıya kalır. Bu adamla alay eden herkes, bir gün ansızın ortadan kaybolmuş, kendilerinden bir daha hiç haber alınamamıştır. Öldürürken hep aynı şarkıyı mırıldanan, dünyanın en azılı tetikçisi, çocuk görünümlü olduğu için “Peter Pan” denilen sihirbaz bir cani.

peter pan
PETER PAN ÖLMELİ

“Dehşet verici bir olay ve çatallı yol ayrımında bir dedektif. Kesinlikle başarılı bir kombinasyon.”
-New York Daily News-

“SherlockHolmes gibi Gurney de gerçeğe o derece susamış, hassas ve mantıklı.”
-New York Times-

“John Verdon gizemli bir olayın akıl almaz örgüsünü işlerken hikayenin en beklenmedik anında ortaya çıkıveren, şeytani bir kurnazlığa sahip.”
-Washington Post-

Zengin bir iş adamı annesinin cenazesinde bir cinayete kurban gider. Tüm gözler katil zanlısı olarak adamın eşine çevrilmiştir. Kadın hapse girer ve dedektifi Hardwick olayı çözmeye çalışırken arkadaşı Dave Gurney’den yardım ister. Dinlenmek için şehirden uzaklaşıp yeni evlerine taşınan Gurney çifti ise bu olay ile tekrar kendilerini bir maceranın ortasında bulurlar. Bu kitapta tek kurban  iş adamı da değildir. Akıllı ve cesur dedektifimiz katili yakalamak için heyecan dolu anlar yaşar. Kimi yerlerde kalp ritimlerinizin değiştiğini hissedeceksiniz.

 

JOHN VERDON : KURT GÖLÜ (5. KİTAP)

Gördüğünüz bir kabus, cinayet silahı olarak kullanılabilir mi?

Ülkenin farklı yerlerinde yaşayan dört kişinin tek ortak noktası; aynı rüyayı gördüklerini ve bu rüyada kurt başlı bir hançerle öldürüldüklerini söylemiş olmalarıdır. Dördü de bu ifadelerinden hemen sonra, bilekleri kesilmiş halde bulunur ve yanı başlarında hepsini ölüme götüren kurt başlı bir hançer duruyordur. Onları intihara götüren bu kabuslar mıydı?

kurt gölü
KURT GÖLÜ – JOHN VERDONBir anda tüm dikkatler, ürkütücü atmosfere sahip Kurt Gölü diye bilinen yerde, hipnoz terapileri yapan Psikolog Richard Hammond’a yönelir. Her bir kurban ölmeden kısa bir süre önce Hammond ile Kurt Gölü’nde hipnoz terapisi görmüştür.

Kurt Gölü’nün şeytani esrarengizliğinde en az onu tuzağa düşüren kar fırtınası kadar acımasız olan düşmanları, ne pahasına olursa olsun Gurney’i gerçeklerden uzak tutmaya kararlıdırlar. Duygusal açıdan kırılma noktasına gelen Gurney, şimdiye kadarki en korkunç düşmanı ile kendini ölümcül bir oyunun içinde bulur.

 

 

JOHN VERDON : FIRTINADA YANACAKSIN (6. KİTAP)

New York’un sessiz sakin kasabası White River’da bir keskin nişancı dehşet saçıyor ve öldürülen polisin telefonuna bir uyarı mesajı geliyor.

john verdon – fırtınada yanacaksın

 Kimsenin kimseye güvenmediği soruşturmaya danışmanlık yapması için çağrılan Gurney’in ise elinde gizemli bir nottan başka bir şey yok.

Bir parktaki oyun alanında ayak tabanlarına üç farklı harf dağlanmış iki cesedin bulunmasıyla işler daha da karmaşık bir hal alırken yetkililerin resmi açıklamalarıyla ters düşen Gurney, kasabayı labirent gibi sarmış olaylar silsilesini tek başına çözmeye kararlı. Yaklaşmakta olan fırtına herkesi yakmadan cevaplaması gereken bir soru var: Bu akıl dışı bulmacada gözden kaçırdığı şey ne?

Aklından Bir Sayı Tut serisinin son kitabıyla John Verdon sahnede. John Verdon yine kusursuz yine muhteşem. Kurt Gölü olayından 10 ay geçmiş hala emekliliğe alışmaya çalışan Gurney; bulmaca çözme tutkusunu evinin arazisinde bulduğu bir kalıntıdan dolayı arkeolojik kazı yapar.

Klişeleşmiş siyah-beyaz insan ayrımı ve ortada dönen siyasi çekişmeler eşliğinde aile çekişmesine dönüşen bir seri cinayet olayı. Ve tabi hepsinin ortasinda yazarin diğer kitaplarından hayranı olduğumuz Dave GURNEY.

Heyecan ve merak duygusunu yüksek tutan, son sayfalara kadar tahminlerinizin sürekli değiştiği, gerekçeleri sağlam olaylar ile okuyucuya iyi bir polisiye okutuyor John Verdon.

John Verdon’un 6. Kitabının detayı için tıklayınız.

Aynı kategoride bulunan diğer kitaplara göz atmak ister misiniz?

Agatha Christie

Agatha Christie ( polisiye türün kraliçesi) kitaplarını okumak için tıklayınız.

stephen king

Stephen King

Korku-gerilim ustası Amerikalı yazar. Kitaplarını okumak için tıklayınız.

[Toplam: 20   Ortalama: 4.8/5]

Görüşleriniz bizim için önemlidir.