Kafes – Josh Malerman

KIYAMET SONRASI...

“Dışarıda bir şey var.
Görülmemesi gereken korkunç bir şey… Ona atılan bir bakış kişiyi ölümcül bir deliliğe sürüklüyor. Ne olduğunu ve nereden geldiğini ise kimse bilmiyor.”

Kafes romanında kıyamet sonrasında yaşanan hikaye anlatılıyor. Kitabın ana kahramanı olan Malorie’nin farklı zamanlarda yaşadıklarını ve hayatta kalma mücadelesini konu alan kitap birden fazla zaman diliminde geçiyor. Yaşanan kıyamet sonrası hayatta kalmayı başaran Malorie’nin herşeyden uzakta terk edilmiş bir evde geçen 5 yılın ardından daha güvende bir yer bulma umudu ile çıktığı yolculuk ve geçmiş anılarının canlanması anlatılıyor.

Korku denilse de daha çok iyi bir psikolojik gerilim romanı olan kafes merak uyandırıcı ve sürükleyici bir kitap. Gerçekten beğenerek ( bazen ürpererek )okudum. Güçlü bir kadın karakter olan Malorie’nin hikayesi ile geçen güzel bir gerilim. Bazı kısımlar gerçekten insanı çok geriyor ve özellikle belirtmeliyim ki okurken psikolojinizin bozulduğunu hissedebilirsiniz. Josh Malerman, başından sonuna kadar gizemini koruyarak heyecanlı, gerilimli, sürükleyici bir roman yazmış. Yazar, karakterleri ve ruh halleri analiz etmekte oldukça başarılı.

Josh Malerman
Josh Malerman

Kafes - Bird Box

2014 yılında yayımlanan kıyamet sonrası bir roman ve Amerikalı yazar – şarkıcı Josh Malerman‘ın ilk romanı

“Bu nehir yolculuğu için yapmak için tam 4 yıl bekledi. Çocuklarını eğitti. Oğlan ve Kız diye seslendiği çocukları ile birlikte tehlikeli nehir yolculuğuna çıktı. Yolda birkaç kere kaza geçirdi. Kurtların saldırısı ile birlikte kan kaybetti. Deli bir adamla karşılaştı. Çocuklarının güvenliği için nehir yolculuğunu tamamlamak zorundaydı. Onları iyi eğitmişti. Sesleri dinlemelerini söyledi. Onlarda öyle yaptı.”

kafes - bird box
Kafes – Bird Box filminden bir sahne

Maloeri’nin Oğlan ve Kız’la beraber ormandan gelen seslerin ardından nehirde, kayıkta, gözleri bağlı olarak yaşadıkları şeylerin anlatıldığı bölüm, hayatımda okuduğum en ürkütücü, tüylerimi diken diken eden sayfalardı.

Kim bilir belki de yazar kafeste olanın, kıstırılanın, gözlerindeki bağı çözmesi halinde delirerek kendini ve başkalarını yok etmekten korkanın, onu ezen sistemler ve sömürü biçimleri tarafından esir edilmiş modern insan olduğunu anlatmak istiyor.

Kafes Kitabı aynı zamanda  sinemayada uyarlanmıştır.  Bird Box, 2018 ABD yapımı kıyamet sonrası korku-gerilim filmidir. Yönetmenliğini Susanne Bier’ın üstlendiği yapımda Sandra Bullock, Trevante Rhodes, John Malkovich başrollerde oynamaktadırlar.

Kafes - Bird Box Ödülleri ve Yorumları

This Is Horror Ödülü – En İyi Roman
Michigan Notable Book Ödülü
Bram Stoker Ödülü – En İyi İlk Roman Finalisti
Goodreads En İyi Korku Romanı Finalisti
James Herbert Korku Ödülü Finalisti
Shirley Jackson Korku Ödülleri Finalisti

“Bir oturuşta ve parmakların arasındaki çıtırtılar hissedilerek okunması gereken bir kitap. Buna benzer bir korku öyküsü şimdiye kadar hiç anlatılmadı. Josh Malerman bu işi biliyor.”
-Hugh Howey-

“Çok iyi, çok başarılı ve doğrudan yazılmış büyük bir takdirle okuduğum çarpıcı bir roman. Josh Malerman, işini hızlı konuşan ve ne yaptığını bilen bir meleğin edasıyla yapıyor.”
-Peter Straub-

“Tüyler ürperten bir ilk kitap. Malerman okuyucuyu soğukkanlı ve acımasız anlatımıyla diken üstünde tutuyor. Hitchcock’un Kuşlar’ı, Stephen King’in en iyi işleri ve Jonathan Caroll’la karşılaştırılmayı hak eden sarsıcı bir macera.”
-Kirkus Reviews-

“Stephen King hayranları bayılacak.”
-Publishers Weekly-

[Toplam: 6   Ortalama: 5/5]

Görüşleriniz bizim için önemlidir.