Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupery

Küçük Prens (Little Prince)

Küçük Prens kendi galaksisinde, kendi dünyasında tek bir gül ile yaşayan bir Küçük Prens’in başka galaksileri gezmek için tek gülünü tek başına bırakıp yolculuk yapmasını anlatır. Ancak bu yolculuk esnasında vurgulamak istediği şey ‘büyümek’tir. İnsanların yaş aldıkça, büyüdükçe insani ve temel değerlerden uzaklaşmalarını, hatta yozlaşmalarını masum  prens’in gözlerinden bize aktarır.


Küçük Prens’in yazarı Antoine de Saint-Exupery aslında bir pilot. Küçük Prens kitabında yer verdiği pek çok ayrıntı aslında kendi hayatındaki pek çok şeyin bir izdüşümü. Çocuk kitabı olarak bilinse de kitap aslında yetişkinler için yazılmış. Yani Küçük Prens aslında ‘büyükler için yazılmış küçük roman’lardan biri.


Kitaptaki resimler, bizzat yazar tarafından suluboya ile çizilmiş. 


Biraz da Küçük Prens’in içeriğinden bahsedelim.


Yazarımız bir pilottur. Bir gün Afrika üzerinde uçarken uçağının motoru bozulur, zorunlu iniş yapar. Yardım isteyecek kimse yoktur. Çölün ortasında yapayalnızdır.

Gün doğarken uykusunun arasında garip, incecik bir ses duyar. Karşısında ilginç, minik biri durmaktadır. Bu, Küçük Prens’tir. Yani yazar Küçük Prens adında birisiyle gelmiştir. Gezegeninde tek başına yaşamaktadır. Biri sönmüş ikisi hala lavlar püskürten üç tane yanardağ vardır.

Hiçbir gezegende bulunmayan eşsiz güzellikte bir tek de çiçeği vardır.

Pilotumuza “Bana bir koyun çizer misiniz?” diye bir soru yöneltir. Pilot Küçük Prens’in bu sorusuna cevap vermek için uyanmıştır. Etrafına bakınır. Şaşkındır. Ama gördüğü gerçektir. Rüya değildir. Pilotumuz büyük bir şaşkınlık içerisinde “iyi resim yapmayı beceremem” der. Bu yeteneğini büyüklerin küçükken söylediği sözler yüzünden geliştiremediğini söyler.


Küçük Prens “önemli değil” der. Aynı soruyu tekrar eder. Yazar altı yaşındayken çizdiği boğa yılanını çizer. Bu resmi altı yaşındayken büyüklerine de göstermiştir. Onlar hiç beğenmediklerini, resmin bir şapkaya benzediğini söylemişlerdir. Bunun üzerine pilot resim yapma isteğini kaybetmiştir. Çünkü büyüklerin hepsi resim çizmek yerine tarih, coğrafya, matematik ve dil bilgisiyle ilgilenmesini öğütlemişlerdir.

Küçük Prens ise pilotun kendisine çizdiği resme bakar ve “Ben boğa yılanı içinde bir fil çizmeni istemiyorum. Bana bir koyun çizer misin?” diye sorusunu tekrar eder. Yazar Küçük Prens’in çizdiği resmi anlamasından dolayı şaşkındır, işte şimdi bir koyun çizmeye karar verir. Küçük Prens çizilen resmi beğenmez. Pilot bu sefer bir kutu çizer ve koyunun kutunun içinde olduğunu söyler. Şimdi olmuştur, Küçük Prens bu resmi beğenir.

Dostluk Başlar

Küçük Prens yaşadığı yerden bahseder. Yaptığı gezileri anlatır. Bu gezileri, değişik gezegenlerde yaşayan insanlar ve bu insanların meslekleri, ilgi alanları, huylan ile ilgili edindiği izlenimleriyle birlikte pilotumuza anlatır.

Örneğin bir gezegende kırmızı suratlı bir adam olduğunu ve onun hiç çiçek koklamadığını anlatır. Gezegenin birinde her şeyi yönettiğini söyleyen kral, bir diğerinde kendini beğenmiş bir adam, bir başka gezegende unutmak için içtiğini söyleyen bir adam, sayılarla uğraşan iş adamı ve buluşlarını kaydeden bir coğrafyacıyla da tanıştığı ve pilota anlattığı kişilerdir.

Küçük Prens bundan bir yıl önce dünyaya gezmek için geldiğini söyler. Yazar Küçük Prens’in anılarını, yaşam hakkındaki düşüncelerini dinler. Ayrılık vakti gelir. Yazarın evine, Küçük Prens’in geldiği gezegene dönme zamanıdır.

Pilot yaşadığı bu güzel anıyı kimseye anlatmaz. Üzerinden altı yıl geçtikten sonra küçük dostunu unutmamak için kaleme almaya karar verir.

Sonuç olarak “Küçük Prens” kitabı:

Çocuklar için okutulan ve çocuklara önerilen bir kitap. Ancak aslında küçüklerden ziyade büyükler için yazılmış sürükleyici bir çocuk kitabı. Herkese okumasını tavsiye ederim.

antoine de saint - exupery
antoine de saint – exupery

Kitabın yazarı Antoine de Saint-Exupery, dediğimiz gibi bir pilottu. 1930’lu yıllarda bir uçak kazası geçirdi ve birkaç günlüğüne çölde hayatta kalma savaşı verdi. Küçük Prens’in kendisini birdenbire bir çölün ortasında bulması tamamen otobiyografik bir öğe.

Çocuk kitapları için tıklayınız…

[Toplam: 6   Ortalama: 5/5]

Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupery” için bir yorum

 1. Merhabalar,

  Fransız yazar Antoine de Saint-Exupéry’in dünyaca ünlü eseri “Küçük Prens” masalını üniversiteden mezun olduktan sonra bir arkadaşımın bu kitabı bana hediye etmesiyle okumuştum. Bazen diyorum keşke okumakta bu kadar geç kalmasaydım bu masalı çünkü masal hayata dair ilham alınacak öğütlerle dolu. Masalda geçen en sevdiğim alıntılar da:

  ‘’İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman gerçeği görebilir. Gerçeğin mayası gözle görülmez.’’
  ’’İnsanların arasında da yalnızlık duyulur.’’

  Bu sözleri ne zaman Küçük Prens masalını görsem hemen hatırlarım. İzninizle ben de sizinle okumanız üzere masaldan kalbime kazınan diğer sözleri paylaşmayı çok isterim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/antoine-de-saint-exupery-kucuk-prens-masalindan-kalbime-kazinan-24-alinti/

  Güzel okumalar dilerim,
  edebiyatla ve sağlıkla kalın.

Görüşleriniz bizim için önemlidir.