Kuyucaklı Yusuf – Sabahattin Ali

Kuyucaklı Yusuf'un Konusu

Kuyucaklı Yusuf romanında, 1903 senesinde Aydın’ın Kuyucak Köyü’nde ailesi eşkıyalar tarafından öldürülen daha sonra Kaymakam Salahattin Bey tarafından evlatlık edinilen ve Edremit’te büyüyen Yusuf’un başından geçen olaylar ve verdiği mücadeleler anlatılmaktadır.

Kuyucaklı Yusuf, o zamana kadar öykü yazarı olarak bilinen Sabahattin Ali’nin 1937 yılında yayımlanan ilk romanıdır.

Kuyucaklı Yusuf Özeti

Kaymakam Selahattin Bey, bir cinayet davasına bakmak için Kuyucak köyüne gider. Cinayetin işlediği eve girdiğinde maktullerin yataklarında yattığını ve odada küçük bir çocuğun olduğunu görür. Yusuf adındaki bu çocuk ile tanışır. Yusuf’un daha önce gördüğü çocuklardan çok farklı olması Selahattin Bey’in ilgisini çeker. Erkek çocuğu olmayan Selahattin Bey, Yusuf’u evlat edinir. Selahattin Bey’in eşi Şahinde, bu çocuğu hiç istemez. Ancak sadece söylenmek ile yetinir. Evin henüz bebek yaşta olan kızı Muazzez ise Yusuf’u çok sever. Hiçbir şeye ilgi göstermeyen Yusuf da Muazzez ile çok iyi anlaşır. Yusuf’un yeni evinde Yusuf’un alıştığından çok daha farklı bir aile yaşamı vardır. Selahattin Bey, Şahinde’nin dırdırlarını duymamak için geç saatlere kadar eve uğramazken, Şahinde de gün boyu misafirliklerde vakit geçirir. Yusuf ve Muazzez böyle bir ortamda büyür.

Sabahattin Ali

Daha küçük bir çocukken ailesinin bir cinayete kurban edilmesiyle birlikte büyür Yusuf. Hayatı daha bu noktadan başkaları tarafından şekillenmiştir Yusuf’un. Her ne kadar yeni hayatına adapte olup yeni bir sayfa açmaya çalışsa da kendini sürekli olarak yaşadığı yere ait hissedemez. Büyür, aşık olur, evlenir ama yine de içindeki o yabancılık duygusundan kurtulamaz. Yusuf’un karakterini tahlil etmek gerekirse çok pasif, içine kapanık, bütün savaşları kendi içinde yaşayan, genelde kaba kuvvete başvuran, hep sonradan aklı başına gelen biri.

Kitap bir yetimin yani Kuyucaklı Yusuf’un, toplumla, toplumdaki üst sınıf insanların yaptığı kötülüklerle, haksızlıklarla ve kendisiyle nasıl mücadele ettiğinin güzel ama acıklı bir hikayesini anlatıyor bize.

Yorumum

Roman, bize bir cinayet haberi vererek başlamıştı, biterken de bir başka cinayete tanıklık ettiriyor bizi. Türkiye’nin o yıllar içinde bulunduğu toplumsal şartlar Kuyucaklı Yusuf’ta gerçekçi bir dille anlatılmıştır. Onun dışında Anadolu’nun taşralarındaki yaşantıya, zihniyete de değiniliyor. Eser akıcı ve günümüzde de rahat anlaşılabilecek bir üslupla kaleme alınmış. Hızlıca sıkılmadan okuyup bitereceğiniz bir roman.

“Bir kahramanın ruhsal durumu bu kadar başarılı bir şekilde ortaya konabilir.”

Kuyucaklı Yusuf, Feyzi Tuna’nın yönettiği ve senaryosunu yazdığı 1985 yapımı film ile beyaz perdeye de uyarlanmıştır.

Kuyucaklı Yusuf Romanının Kahramanları

Yusuf: Küçük yaşta ailesi eşkıyalar tarafından öldürülen biridir. Sessiz, sakin bir mizaca sahiptir. İnsanlar ile ilişkileri zayıftır ve bu durumu geliştirmek için herhangi bir çaba göstermez. Toplumsal düzene uyum sağlamakta zorlanır.

Muazzez: Selahattin Bey’in kızıdır. Çocuk yaşta tanıştığı Yusuf’u çok sever. Bu sevgi ilerleyen yaşlarda aşka dönüşür. Ailesini çok seven Muazzez, annesinin yön vermelerine engel olamaz. Annesi tarafından kötü yola düşürülür.

Selahattin Bey: Gençliğini keyfi istediği gibi yaşadıktan sonra evlenme kararı alan bir adam. Ancak evlilik hayali istediği gibi gitmediği için zamanla eşi Şahinde’den uzaklaşarak kendini içkiye verir. Yusuf’a yardım edenler arasında ilk sırada yer alır. Yusuf’u evlat edinmiştir. Yusuf’u öz oğlu gibi sever.

Şahinde: Selahattin Bey’in eşidir. Gezmeyi çok sever. Gezip dolaşmaktan evde hiç vakit geçirmez. Muazzez’’i zengin biri ile evlendirmek istediği için Muazzez’i birçok kez kendi gibi gezmelere götürür. Romanın olumsuz tiplerinden biridir.

Şakir: Romanın kötü kişisidir. Alkol, kumar, zina, oğlancılık vs. birçok kötü alışkanlığı vardır. Zengin bir aileden geldiği için kafasına estiği gibi yaşar. Yusuf’un attığı yumruğu hazmedemediği için Yusuf’tan intikam almak için planlar yapar.

Hilmi Bey: Şakir’in babasıdır. Kasabanın önde gelen zenginlerindendir. Şakir’in bütün kirli işlerini örtbas eder.

Hacı Etem: 24 yaşlarında kurnaz bir gençtir. Küçük yaşta annesi ve babası ile hacca gittiği için herkes tarafından Hacı Etem diye çağırılır. Şakir’in yancısıdır. Şakir’in ve Hilmi Bey’in pis işlerini yapan kişidir.

Ali: Yusuf’un arkadaşıdır. Babasının bakkalını işletir. Muazzez’e aşıktır. Muazzez ile evlenebilme fırsatı yakaladığında çok mutlu olur. Evlilik hayalleri kurduğu bir dönemde Şakir tarafından vurulur.

Kübra: Sarışın beyaz tenli genç bir kızdır. Romanda annesi ile birlikte anılır. Hilmi Bey ve Şakir tarafından tecavüze uğramıştır. Romanda Hilmi Bey ve Şakir’in arasındaki ilişkinin ne olduğunu açıklaması yönünden önemlidir.

kuyucaklı yusuf

Arka Kapak Bilgisi

"Bu manasız ve yabancı hayatta bir tek şeye hakikaten sarılmış, hakikaten inanır gibi olmuştu. Bu da karısı idi. Muazzez'in varlığı Yusuf için büyük, boşlukları dolduracak mahiyette bir şey değildi, fakat onun yokluğu müthişti. Onun bu kadar sebepsiz yere, bu kadar insafsızca Yusuf'un hayatından koparılması çıldırtacak kadar acı idi. Hayatında asıl aradığı şeyin Muazzez olmadığını biliyordu, fakat Muazzez olmadan bunu aramaya muktedir olamayacağını sanıyordu."

[Toplam: 5   Ortalama: 4.2/5]

Görüşleriniz bizim için önemlidir.