Ölüm Sessiz Geldi – Agatha Christie

Agatha Chrıstıe'nin İlk Polisiye Romanı

Ölüm Sessiz Geldi ile Styles Köşkünde gerçekleşen esrarengiz bir cinayetin Poriot’un esrarengiz zekası ile çözümlenmesini okuyoruz. Poirot’nun can dostu olan Arthur Hastings, savaştan sonra ne yapacağını bilemez bir haldeyken eski arkadaşı John Cavendish ile karşılaşır ve onun Styles Köşküne olan davetini kabul eder. Ancak köşkte sonradan olan olaylar üzerine birdenbire kendini bir zehirleme vakasının içinde bulur. Poirot, olaya dahil olur ve olaylar gelişir.

 

Mily adında yardımsever bir kadın var ve kendinden yaşça epey küçük bir adamla evleniyor. Aile fertleri bu durumdan memnun değil tabi; ne de olsa mirasa bir ortak daha çıkmış oluyor. Bu genç eş evin emektar hizmetçisinin de akrabası. Ve bir gün Emily teyzemiz odasında can çekişe çekişe ruhunu teslim ediyor. Ölümünde “sitrisin” denen bir zehirden şüpheleniliyor ve kitabı dilinden dinlediğimiz Bay Hastings olaya arkadaşı dedektif Poirot’u dahil ediyor. Katil aranırken hep bir tahmin oluşuyor  tam katil bulundu derken tahmin edilen kişiyle ilgili kurtarıcı bir durum ortaya çıkıyor ve olay tekrar başa dönüyor

 

Baştan sonra neredeyse her karakterden şüphelenip, tamam şimdi katili buldum diyerek okuyup her seferinde yanıldığımı gördüğüm oldukça sürükleyici bir kitaptı. Agatha Christie’nin zekasına hayran kalmamak mümkün değil.

 

Hercule Poirot’un ilk ortaya çıkışı bu kitapta oluyor ve daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi Christie bu karakteri daha bir çok eserinde kullanıyor.  Agatha Christie’nin eserlerinde kullandığı iki ana karakterinin hikayesini buradan okuyabilirsiniz.

 

Gerçekten mükemmel bir kurgu, kitabın sonuna kadar katilin kim olduğunu anlayamıyorsunuz. Ayrıca betimlemeler çok iyi yapılmış. Sanki cinayet mahallini gözlerinizde canlandırabiliyorsunuz. Mutlaka okunması gereken bir kitap. Kurgu olarak yazarın daha iyi kitapları da var ama yazarı yeni okumaya başlayacak olanların önce bu kitapla başlamalarını öneririm. Kitabın bir diğer ismi de Styles’teki Esrarengiz Vak’a.

ölüm sessiz geldi
ölüm sessiz geldi

Ölüm Sessiz Geldi - Styles'daki Esrarengiz Vaka

Styles St. Mary köyündeki Styles Köşkü’nde son zamanlarda garip olaylar meydana gelmektedir. Sonunda bir gün, köşkteki yaşlı Bayan Inglethorp’un sağ kolu olan Evelyn, “Zavallı Emily… Hepsi, ama hepsi köpekbalığından farksızlar,” diye mırıldanarak evden dışarı fırlar. Varlığıyla Bayan Inglethorp için bir güvence oluşturan Evelyn’in gidişi, köşkün havasını tümüyle değiştirir. Artık koca evde sonsuz bir kuşku ve ürkütücü bir kötülük havası esmeye başlar… Kırık bir kahve fincanı, bir damla mum yağı, Begonya tarhı…

Dedektif Poirot, efsanevi zekâsını kullanarak bu ipuçları sayesinde olayı aydınlatacaktır…
(Tanıtım Bülteninden)

Vicdanları rahat olanlar derin uyurlarmış.
Agatha Christie
Ölüm Sessiz Geldi
[Toplam: 3   Ortalama: 5/5]

Görüşleriniz bizim için önemlidir.