Rüzgarlı Pazar

Rüzgârlı Pazar – Mustafa Kutlu

Rüzgarlı pazar büyük şehrin bir yerinde, otoyol kenarında ve köprü üzerinde bir pazar.

mustafa kutlu
Mustafa Kutlu

“İğde bu.
Doğrudan Anadolu demek. Yozgat, Sivas, Niğde demek. Anlaşılan o da bizim gibi gurbete çıkmış. Yoksa ne işi var buralarda…”
Hikaye yukarda alıntıladığım iğde tasviri ile başlıyor. Ne kadar çok değinmiş iğdeye, anlatmışta anlatmış diyorsunuz ilk başta. Sonra anlıyorsunuz tabi nedenini. Anlatıcı, Duran ile üst geçidin üzerinde, iğde kokusunun içerisinde tanışıyor ve az zamanda can ciğer kardeş oluyorlar.
Duran Demir 3 çay parasına bütün gün çalışan, on bir on iki yaşlarında, büyük şehre yeni gelmiş bir balon satıcısı.
Dürümcü baba, Çiçekçi Cemile, Şapkacı Bacı, adam otu satan Hacı, Cd’ci, Parfümcü, penyeci ve burda sayamadığım bir çoğu.

Kim mi bunlar?

Bunlar Rüzgarlı Pazar ın satıcıları. Yani ülkemizin herhangi bir yerinde ki herhangi bir pazardan kareler.

Bu kadar esnaf olur da kabadayısı olmaz mı? Var tabi, Ateş Abimiz. Bu abimiz biraz asalak, çalışmadan garibanları ezerek yaşayan, haraca bağlayan bir yaratık. Eee böyle insanlar olurda kurtarıcı, insanı seven, zor zamanda yetişen, Hızır Aleyhisselam gibi biri olmaz mı? O da var tabi, Battal Abi.
Az daha unutuyordum 😀 Bir de pazarımızın özel bir dilencisi var. Onu da söylemeden geçmek olmaz. Baş kahramanlardan…
Mustafa Kutlu bu hikayede, bu pazar içinden seçtiği bir takım insanların yaşam hikayelerini anlatıyor. Bunu da güzel yapıyor. Günlük konuşma diliyle, oldukça akıcı bir şekilde yapıyor ki bunu, adeta insan hayatlarına misafir oluyoruz.
Ben anlatıcının hikayesini de ayrıca merak ettim. Anlatıcı kendinden pek bahsetmiyor. O da pazar esnafı ama anlatıcının da hikayesini duymak isterdim. Kimdir, nerelidir, pazara nereden gelmiş? Ya da anlatıcı biziz 😉
Rüzgârlı Pazar, bir kesim insanın hikayesini bize taşıyan, onların yaşantılarını, çektikleri çileleri anlatan, bazen üzen bazen sevindiren, sıcacık bir hikaye.
Hikayeyi okuyanlar merak edebilir bu pazar nerdeymiş diye. Ben hiç merak etmedim. Çünkü bu pazar güzel ülkemde her yerde.

Şu hikayeyi de kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. TIKLAYINIZ
[Toplam:11    Ortalama:4.5/5]

Görüşleriniz bizim için önemlidir.