Sırça Köşk – Sabahattin Ali

SIRÇA KÖŞK 

Sabahattin Ali ‘nin Sırça Köşk kitabını okuyalı uzun zaman oldu. Bugün kitaplığı karıştırırken gözüme ilişti  ve içerisinde etkilendiğim bazı öyküler olduğu için yazma gereksinimi duydum. Birkaç sayfasını karıştırdıktan sonra öyküler ve masallar tekrar canlandı gözümde.

Sabahattin Ali

Sabahattin Ali eserlerini okuyanlar, merak edip biraz araştıranlar yazarımızın hayat hikayesini, başından geçenleri,  kişiliğini, edebi kişiliğini  az çok bilirler. Sabahattin Ali 1907 yılında doğmuş 1948 yılında vefat etmiştir. Yazarımızın hayat hikayesini Osman Balcıgil’in Yeşil Mürekkep isimli eserinden okuyabilirsiniz.

Dediğim gibi kitap öykü ve masallardan oluşuyor. Olay örgüsü, ortamlar ve cümlelerin uyumu çok güzel. Elinizde aldığınızda okuyup bitireceksiniz. Her kitaplıkta bulunması gereken bir kitap.  Kitabın son öyküsü ise kitaba ismini veren Sırça Köşk.

Koyun Masalı ve Sırça Köşk isimli masallarda ise politik noktalar göze çarpıyor. Sırça Köşk hikayesi zamanında yasaklanan bir öyküdür.

Sırça Köşk : Toplumsal sorunlara ironik bir bakış.

”Niçin hep acı şeyler yazayım? Dostlar, yufka yürekli dostlar bundan hoşlanmıyorlar. ‘Hep kötü, sakat şeyleri mi göreceksin?’ diyorlar. ‘Hep açlardan, çıplaklardan, dertlilerden mi bahsedeceksin? Geceleri gazete satıp izmarit toplayan serseri çocuklardan; bir kaşık toprak, bir bakraç su için birbirlerini öldürenlerden; cezaevlerinde ruhları kemirile kemirile eriyip gidenlerden; doktor bulamayanlardan; hakkını alamayanlardan başka yazacak şeyler, iyi güzel şeyler kalmadı mı? Niçin yazılarındaki bütün insanların benzi soluk, yüreği kederli? Bu memlekette yüzü gülen, bahtiyar insan yok mu?”’

 

Sırça Köşk
Sırça Köşk

Anadolu gerçeğini ve tarihini en iyi yansıtan, İnsanımızı geniş bakış açısıyla yorumlayıp kelimelerle harmanlayan bir yazar Sabahattin ALİ.

Çirkince, Cankurtaran, Milet Yutmuyor, Cıgara, Böbrek, Katil Osman hikayeleri anadolu gerçeği içinde insanımızı; Portakal, Beyaz Bir Gemi, Bahtiyar Köpek, Dekolman, Kurtla Kuzu ise insanımızın durumunu anlatan öyküleri…

Sabahattin Ali geçmişten ders alın diyor resmen. Bazı şeylerin geçmişte de günümüzde de değişmediğini görüyoruz. Çok sarsıcı ve mükemmel dersler veriyor… Bundan sonrası ayrı bir yazı konusu olur tabi. Sağlıcakla kalın. 

Sırça Köşk Kitabındaki Öyküler

Portakal, Beyaz Bir Gemi, Katil osman, Böbrek, Cıgara, MilletYutmuyor, Bahtiyar Köpek, Çilli, Dekolman, Hakkımızı Yedirmeyiz!, Cankurtaran, Çirkince, Kurtla Kuzu

Sırça Köşk Kitabındaki Masallar

Bir Aşk Masalı, Devlerin Ölümü, Koyum Masalı, Sırça Köşk

Hakkımızı Yedirmeyiz!

“Namuslu adam kalmamış bu dünyada iki gözlüm. Müslümandır, namazında, orucundadır, hakkımızı yemez diyorduk ama; biz onun hatırını saydıkça o, bizim tepemize bindi. Eh, artık çoçuk değiliz , yemiyoruz bu numraları, değil mi ya ? … Bak, anlatayım sana başindan da, bana hak ver. Mektebi biteremedi peder ne kadar gayret ettiyse olmadı işte. Binbaşıydı kendisi…  Süvariydi ama , avantanın yolunu bulurdu. 

Adanadolu’yu gezdik, dolaştık, her yerde paşa çoçuğu gibi yaklaştık. Hangi okulda olsa, imtihana yakın peder,  öğreretmelerle bir konuşur , meseleyi yoluna kordu. Askerlikle ilgili olmayan hoca vcar mi?  Neyse efendim, İstanbul’a naklolduk. Güya pedere lütfetmişler… Arada bizim tahsil yandı. Pederin öğretmenlere sözü geçmez oldu. İstanbul’da binbaşıya kim bakar? Paşalar bile ürketmeden sayılmıyor. Ne demiş hani : ‘’ Kim ipler Yalova Kaymakamını! ‘’ değil mi ya…  iki sene üst üstte çaktık. Belgeli olduk. Hususi liseye devam edecektim, peder emekliye ayrıldı, erdesi sene de sizlere ömür. Biz de üsküdar’da, toptaşı’na yakın ahşap bir ev bıraktı. Arkasından hemşire bir bobstil koca buldu, aldı başina gitti. Biz kaldık mı valde ile… Evin masrafı  var, bizim giyimimiz var ; kahveye çıkıyoruz , birkaç arkadaş saza, pilaja, gidecek oluyoruz. Babamın zamanındaki pokerlerden vazgeçtim  hani kahvede birer çayına tavla tavla bile oynayamaz olduk. Pederin Malata Şube Reisliği zamanında valdeye aldığı bilezikler, siirt kilimleri, Avanos halıları birer birer yürüldü. Kocakarı dır dır eder, ‘’ oğlum, bir iş tutmayacak mısın, halimiz ne olacak? diye.” 

Diğer roman ve kitaplar için tıklayınız.

Biyografik türdeki kitapların yorum ve özetlerini okumak için buraya tıklayınız.

[Toplam: 8   Ortalama: 5/5]

Görüşleriniz bizim için önemlidir.