Toprak Ana – Cengiz Aytmatov

Toprak Ana 

Öncelikle belirtmeliyim ki okuduğum en etkileyici kitaplardan biri. Toprak Ana okurken yer yer gözyaşı döktüğüm, uzun zaman etkisinden çıkamadığım bir kitap.

2. dünya savaşı sıralarında Rus egemenliği altıda bulunan Kırgızlardan bir ailenin zorlu yaşam koşulları, savaşın gelişmesi, 3 çocuğunu ve kocasını savaşa gönderen bir ananın toprak ile dertleşmesi anlatılıyor. Açlık, sefalet, bir yandan cepheden gelen ölüm haberleri, umutsuz bekleyişler, savaşın uzun sürmesi üzerine aşağı çekilen cepheye çağrılma yaşı, yine gidenler, ayrılıklar, gözyaşları…

Cengiz Aytmatov
Cengiz Aytmatov

Kocasını ve çocuklarını kaybeden ananın ve gelinin yaşam mücadelesi.

Cengiz Aytmatov’un romanlarını gerçekten severek okuyorum. Kullandığı dil güzel anadolumuzu yansıtıyor sanki. Bir yerlerde yazar hakkında bozkırların Yaşar Kemal’i gibi bir yazı okumuştum. Bu da yazarın eserlerini ayrı bir keyifle okumamı sağlıyor.

Bir de yazarın yaşadığı zaman diliminde ve anlattığı hikayelerde orta asya Türklerini tanıyor, onların yaşam biçimlerini, karşılaştıkları güçlükleri, çektikleri çileleri ister istemez Anadolu insanıyla karşılaştırıyoruz. Bu açıdan bir çok benzerlik olduğunu görebiliriz.

Yazım dili oldukça akıcı ve sade olan kitap bir solukta okunuyor ve geriye dönüp baktığınızda içinizde bir acı kalıyor. Kitabı bitirdikten günler sonra bile aklıma geldikçe ah çektim. Ah Suvankul ah.

Kitap içeriğinden daha fazla bahsetmek istemiyorum. Eğer okumadıysanız hemen temin edip okumanız gereken bir kitap. Siz de kitap ile ilgili yorumlarınızı belirtebilirsiniz.

[Toplam: 3   Ortalama: 5/5]

Toprak Ana – Cengiz Aytmatov” için bir yorum

  1. Merhabalar,

    Yeşilçam’ın unutulmaz filmi Selvi Boylum Al Yazmalım‘ın da yazarı olan, onlarca edebi esere sahip olan, dünyaca ünlü edebiyatçı Cengiz Aytmatov‘un ‘’Beyaz Gemi’’ adlı romanından en sevdiğim 7 alıntıyı okumanız üzere sizinle paylaşmayı çok isterim
    Güzel okumalar dilerim,
    edebiyatla ve sağlıkla kalın.

Görüşleriniz bizim için önemlidir.