Yeşil mürekkep

Bir ” Sabahattin Ali ” Romanı…

Kitaplarını keyifle okuduğum Sabahattin Ali’yi daha yakından tanımama vesile olan yeşil mürekkep kitabını iki günde bitirdim. Kitap bittiğinde içimde buruk bir his oluştu. Keşke romanlarını okurken de hangi şartlar altında yazıldığını bilseydim eminim kitaplarındaki duyguları daha derinden hissederdim.

Peki kimdir Sabahattin Ali? Kendini geliştirmek adına (girdiği sınavı kazanarak) yurt dışı eğitimine katılan (dönemin siyaseti ile ilgili olarak bir davranışı yüzünden yarım bırakmak zorunda kalıyor), siyasi edebi her türlü gelişmeleri takip eden, kendi hür fikirleri olan, bağımlı çalışmayı sevmeyen kişidir. Bakımlı, her zaman ütülü kıyafetleri ile dikkat çeken, sık ve çabuk aşık olan, aşık olduğu kişilere mektuplar yazan ve çoğunlukla reddedilen fakat sonunda sevdiği ve sonuna kadar seveceği Aliye’siyle evlenen ve biricik Filiz’inin babasıdır. Konuşmayı çok sever ve lafını asla esirgemez, genellikle hükümeti sert dille eleştiren yazılar yazar. Başından bir kaç kez hapis macerası geçen, dönemin siyasi olaylarından nasibini almış, bir aydındır. Nitekim sabit düşünceleri ve dik başlı yazılarının sonu onun da sonunu hazırlamıştır.

Kitabın ismi neden yeşil mürekkep diye merak etmiştim onu da okuyunca öğrenin 🙂

“Ela Gözlü Pars Celile’nin yazarı Osman Balcıgil’in kaleminden dökülen Yeşil Mürekkep acılı kuşağın mücadelesini tarihe not düşen emsalsiz bir roman.”

[Toplam: 4   Ortalama: 5/5]

Görüşleriniz bizim için önemlidir.