Zor Olsa da Hayat Devam Ediyor – Rövşen Abdullaoğlu

Zor Olsa da Hayat Devam Ediyor

Zor olsa da hayat devam ediyor, motivasyon psikolojisi kitapları serisi altında yayımlanmış, kişisel gelişim kitabı olarak nitelendirebileceğim bir kitap. Yazarımız Rövşen Abdullaoğlu’nun okuduğum ilk kitabı ve bu kitap kendisini araştırıp, tanımama vesile oldu. Özellikle yazarımızın Azerbaycanda çok satan romanlarını da merak ettim. Dilimize çevrilen kitaplarını ilerde inşallah alıp okuyacağım. 

Kişisel gelişim kitapları genel olarak okuyuculara kendi sorunlarını kendilerinin çözmelerini sağlamak, okuyucuya yol göstermek için yazılan bir dizi anlatımlardan ve talimatlardan oluşur. “Aslında benim için okunan her kitap yeni bir dünya, yeni bir bilgi demek olduğu için kişisel gelişim açısından çok önemlidir.”

Kahraman olduğun için bu dünyaya geldin.

“Bugün her birimize 1440 dakika yahut 86400 saniye verir. Yoksulların da zenginlerin de gün boyunca 24 saati vardır. Zaman kimseyi kayırmaz. Bugün yalnızca şunu sorar: “Buradayım, benimle ne yapacaksın?”

Kişisel gelişim kitaplarını sıklıkla okuyanların karşılaştığı bir sorun vardır ki bu da genellikle bu tür kitaplar bir dizi klişe sözlerden meydana gelir. Peki bu kitabın farkı ne?

Zor olsa da hayat devam devam ediyor, farklı bir anlatım ile karşımıza çıkıyor. Kitapta bazı felsefik yaklaşımlar ve bilimsel bulgular anlatılıyor ve bu çerçevede yazar anlatmak istediklerini bilimsel olarak da destekliyor. 

Kitabı okurken dikkatimi çeken noktaları şu başlıklar ile anlatabilirim:

1. Kitaba başladıktan sonra dikkatimi çeken ilk nokta yazarımız anlatımını yaparken, anlattığı olayları gerçek öyküler ile destekliyor. Kitap içerisinde dikkate alacağınız bir çok yaşanmış ve sizleri şaşırtan öyküler ile karşılacaksınız. Aslında ne kadar küçük şeylere üzüldüğümüzü, hayatımızda bir gram bile yer tutmaması gereken şeylerle vakit kaybettiğimizi gösteriyor yazar bize.

“En büyük engel insanın kendi gözünde büyüttükleridir.”

2. Diğer bir dikkat çeken nokta ise kitap, ülkemizin coğrafi konumunu da düşünerek kullandığımız bir tabir olan “doğu ve batı” kültürlerinden örnekler ile karşımıza çıkıyor. Bir çok ünlü düşünürün savunduğu felsefik yaklaşım da bu kitabın içersinde yer alıyor.

3. Kitap tüm semavi dinler ve özellikle kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’den de bir çok ayet ve sure ile anlattıklarını ve verdiği öğütleri destekliyor. Ayrıca Peygamber efendimiz ve onun Ehl-i Beyti ile ilgili bir çok öykü ile karşılaşıyoruz. İslam ve diğer din büyüklerinin (alimlerinin) söylediği önemli sözleri de bu kitapta bulacaksınız. Anlatılanların dini açıdan da karşılık bulması psikolojik olarak kendinize güvenmenizi sağlayacak ve karşılaştığınız problemler ile yüzleşmenize yardımcı olacaktır.

“Rahman’ın (asıl) kulları o kimselerdir ki yeryüzünde tevazu ile yürürler ve cahil kimseler kendilerine laf attığı zaman, ‘Selametle’ derler.” -Furkan Suresi, 63. ayet

Zor Olsa da Hayat Devam Ediyor: Şimdi ve Burada

Arkadaşlarınızla çektirdiğiniz fotoğraflara bakın, orada ilk önce kim dikkatinizi çeker? Önce kime bakarsınız? O fotoğrafta kimin iyi veya kötü çıktığı sizi daha fazla ilgilendirir?

İşte o kişi sizin ilginizi daha fazla çekmektedir, sizin için daha önemlidir. O kişi sizsiniz, siz!

Öyleyse kimsenin ne düşündüğünü kafanıza takmayın, kimsenin sizin ruhunuzu ezmesine müsaade etmeyin, düştükten sonra tekrar ayağa kalkın…

“Güneş doğduğu halde birileri penceresinin perdelerini kapatmışsa, karanlıkta kaldığı için sadece kendini suçlamalıdır.”

“Bir şey yapabileceğinizi düşünüyorsanız haklısınız; bir şey yapamayacağınızı düşünüyorsanız, yine haklısınız” -Henry Ford

rövşen abdullaoğlu

Rövşen Abdullaoğlu kimdir?

Arap ve fars dillerinde, teoloji, Arap edebiyatı, Doğu ve Batı felsefesi alanlarında eğitim alan Filozof, doğu bilimci ve psikologdur. Yazarın bugüne dek motivasyon psikolojisi, irfan, felsefe, teoloji ve roman türlerinde 26 kitabı yayımlanmıştır. Bu şehirde Kimse yok adlı psikolojik romanı 2016-2018 yıllarında Azerbaycanda en çok okunan kitap olmuştur. 2018'de kaleme aldığı polisiye türündeki ilk romanı olan Abaddon ise ilk baskısının 3 saat içerisinde tükenmesiyle Azerbaycan'da yeni bir rekora imza atmıştır.

okursam.com
[Toplam: 3   Ortalama: 5/5]

Görüşleriniz bizim için önemlidir.